Sergio Leone

Doğum Tarihi: 03 Ocak 1929
Uyruğu: İtalya
Boy : Bu bilgi mevcut değildir.
Favorilerime Ekle
Biyografi

Sergio Leone (1929-1989) İtalyan yönetmen. 1960 ve 70'li yıllarda çektiği unutulmaz spagetti western filmleriyle sinema tarihine adını yazdırmıştır. Ayrıca 1984'te Robert De Niro'lu mafya filmi Bir Zamanlar Amerika'da filmini de yönetmiştir.

Yapımcı bir baba ve opera sanatçısı bir annenin oğlu olan Leone, Roma'da doğdu. 18 yaşından itibaren yönetmen asistanlığı ve figüranlık yapmaya başlamıştır. Vittorio De Sica'nın unutulmaz filmi Bisiklet Hırsızları'nda da küçük bir rol aldı. 1951 de Qua Vadis 1959 da Ben Hur filmlerinde ikinci asistan olan Leone ilk yönetmenlik deneyimini 1961 de Colossus Rhodes adlı filmle yaşamıştır.Bir Avuç Dolar,Birkaç Dolar İçin,İyi Kötü Çirkin üçlemesiyle hem western türünü hem de Kurusawa'nın samuray filmlerini sentezleyen Leone kendine has bir üslup yaratmıştır.

Ölmeden önce çektiği son film olan Bir Zamanlar Amerika'da filminde de epik bir anlatım kullanmıştır. Robert De Niro gibi usta bir aktörün performansının zirvesine ulaşmasını sağlayan Leone, başka projelerin hazırlığı içindeyken 1989'da Roma'da geçirdiği kalp krizi sonucu vefat etti.

Tüm Yorumlar(0)

Güvenlik Kodu
Gönder