Kemal Sunal

Do─čum Tarihi: 11┬áKas─▒m 1944
Boy : 6' 2" (1,88 m)
ţáőFavorilerime Ekle
ţáł Biyografi

Kemal Sunal (1944-2000) aktör ve komedyen. Özellikle 70'lerde çekilip günümüzde de büyük ilgi gören komedi filmlerinde oynayan Sunal, Türk sinemas─▒n─▒n yeti┼čtirdi─či en önemli oyunculardan biri olarak kabul edilmektedir.

Kemal Sunal, Mustafa ve Saime çiftinin o─člu olarak ─░stanbul'da do─čdu. Vefa Lisesi'nden mezun oldu. Sanat hayat─▒, 'Zoraki Tabip' adl─▒ tiyatro oyunuyla ba┼člad─▒. 1 y─▒l kadar Kenterler Tiyatrosu'nda çal─▒┼čt─▒ktan sonra Deveku┼ču Kabare Tiyatrosu'nda görev ald─▒. 1973 y─▒l─▒nda Ertem E─čilmez'in yönetti─či Tatl─▒ Dillim filmiyle sinemaya ad─▒m─▒n─▒ att─▒ ve kalabal─▒k kadrolu filmlerde rol almaya ba┼člad─▒. Türk sinemas─▒n─▒n en büyük komedyenlerinden biri olan Sunal, pe┼čpe┼če çevirdi─či filmlerle ticari aç─▒dan büyük ba┼čar─▒ kazand─▒. Filimlerde ço─ču zaman saf ve iyi yurekli karakterlerin rollerine girdi. 1977'de Antalya Film Festivali'nde En ─░yi Erkek Oyuncu ödülünü alan Sunal, oyunculu─ču ve özellikle de─či┼čik tiplemesiyle Türk sinemas─▒nda komedi oyunculu─čuna yeni bir soluk getirdi. Ba┼čta ─░nek ┼×aban tiplemesi olmak üzere canland─▒rd─▒─č─▒ pek çok tiple sevenlerinin kalbinde taht kuran Kemal Sunal, 7'den 70'e herkesin sevgisini kazand─▒. Hababam S─▒n─▒f─▒, Tosun Pa┼ča, ┼×abano─člu ┼×aban, Süt Karde┼čler, Kibar Feyzo, Salako, Köyden ─░ndim ┼×ehire gibi çok sevilen ve defalarca izlense de b─▒k─▒lmayan filmlerin ba┼črollerindeydi.  80'li y─▒llarla birlikte daha toplumsal içerikli filmlerde rol almaya ba┼člayan Kemal Sunal, yine de popülaritesini yitirmedi. Zübük, Orta Direk ┼×aban, Koltuk Belas─▒ ve Varyemez gibi filmlerde insanlar─▒ güldürürken bir yandan da güncel siyasi olaylarla ilgili tavr─▒n─▒ ortaya koydu. 1990'l─▒ y─▒llardan itibaren filmleri kesintisiz olarak televizyonlarda yay─▒mlanmaya ba┼člad─▒; ama kendisi bu gösterimlerden hiç para kazanmad─▒. 12 Eylül öncesi dönemde yar─▒m b─▒rakt─▒─č─▒ üniversiteyi, Marmara Üniversitesi ─░leti┼čim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümünü'nden mezun olarak 1995 y─▒l─▒nda bitirdi ve yüksek lisans yapmaya ba┼člad─▒. Hayat─▒ boyunca toplam 82 filmde rol ald─▒. 90'l─▒ y─▒llarda daha çok TV dizilerinde rol ald─▒. ┼×aban Askerde, Bay Kamber, Sayg─▒lar Bizden gibi yap─▒mlarda boy gösterdi. Son projesi, Sinan Çetin'in 1999 yap─▒m─▒ Propaganda filmiydi. Bu filmde gümrük muhafaza memuru Mehdi rolündeydi. 3 Temmuz 2000 tarihinde Balalayka adl─▒ filmin çekimlerine ba┼člamak için Trabzon'a gitmek üzere bindi─či uçakta kalk─▒┼čtan hemen önce geçirdi─či kalp krizi sonucu hayata gözlerini yumdu. Cenazesi Zincirlikuyu Mezarl─▒─č─▒'na defnedildi.

Kemal Sunal, 1974'te evlendi─či Gül Sunal ile ölümüne dek evli kald─▒. Bu evlilikten Ali (d. 1977) adl─▒ bir o─člu, Ezo (d. 1984) adl─▒ bir k─▒z─▒ olmu┼čtur.

T├╝m Yorumlar(0)

G├╝venlik Kodu
G├Ânder