James Woods

Doğum Tarihi: 18 Nisan 1947
Boy : 5' 11" (1,8 m)
Favorilerime Ekle
Biyografi

James Howard Woods, ABD'li tiyatro ve sinema oyuncusudur. İki kez Akademi Ödülleri adayı olmuş, Emmy Ödülü ve Golden Globe Ödülü almıştır. En bilinen rolleri Once Upon a Time in America, Ghosts of Mississippi, Salvador ve Hercules filmlerindedir.

 

Biyografisi

 

1986 yılında TV için gerçekleştirilen "The Promise"'te James Garner'ın zihinsel özürlü kardeşi ve 1989'da "My Name Is Bill W."de bir alkolikler derneğinin kurucusu olarak izleyicinin karşısına gelen James Woods, bu rollerle iki kez Emmy Ödülü'nün sahibi oldu.

 

İlk önceleri Broadway yapımı oyunlarda rol alan aktör, tercihini sinemadan yola kullanarak 1972 yılında Elia Kazan'ın Vietnam klasiği olan "The Visitors" adlı filminde yer aldı. Bu filmdeki umut vaat eden rolünün hakkını vermeyi başardıktan sonra, aynı yıl başrollerini Robert Redford ile Barbara Streisand'ın paylaştığı "The Way We Were" adlı filmde görev aldı. 1974 yapımı "The Gambler" da bir banka memurunu canlandıran Woods, 1978 yılında Yahudi soykırımını konu alan "Holocaust"ta Meryl Streep'in yanında Yahudi bir sanatçıyı oynadı.

 

Joseph Wambaugh'un en çok satan romanından uyarlanan "The Onion Field" adlı filmde polis katili bir sapığı canlandıran aktör, 1984 yılında Sergio Loene'nin ünlü gangster filmi "Once Upon a Time in America" adlı filmde yer aldı. İki sene sonra, sinema seyircisinin gerçek anlamda James Woods'u tanıma fırsatı bulduğu Oliver Stone'un "Salvador" filminde rol aldı. Filmde canlandırdığı kendini düşünen, çıkarcı gazeteci Richard Boyle tiplemesiyle En İyi Oyuncu dalında Oscar'a aday gösterildi.

 

1990'larla birlikte para kazandıran ticari filmlerde görünmeye başlayan aktör, "Chaplin", "Diggstown", "The Gateway" ve "The Specialist"te çeşitli roller aldı. 1995 yılında oyunculuğunu sergileme fırsatı bulduğu "Casino" ile "Nixon" gibi başarılı filmlerde oynadı. Özellikle " Killer...A Journal of Murder " adlı filmde canlandırdığı cinayetlerini anlattığı otobiyografisini yazmakla uğraşan mahkûm rolüyle oyunculuğunun doruğuna çıkan James Woods, aynı yıl "Ghosts of Mississippi"de canlandırdığı katil Byron De la Beckwith tiplemesi ile Oscar'a aday gösterildi.

 

1997 yılında Disney yapımı "Hercules" filminde Hades'i seslendiren aktör, ertesi yıl "Vampires"de oynadı. "Fear and Loathing in Las Vegas" ile "Another Day in Paradise" adlı filmlerde yer aldıktan sonra Client Eastwood'un yönetmenliğini yağtığı "True Crime"da rol aldı. John Travolta'nın askeri bir cinayeti konu alan "The General's Daughter" adlı filminde yer alan Woods, 1999 yılında Oliver Stone'un "Any Given Sunday"inde takım doktoru rolünü oynadı. Bir söylentiye göre IQ sunun 180 olduğu iddia ediliyor.

Tüm Yorumlar(0)

Güvenlik Kodu
Gönder