Charles Bronson

Doğum Tarihi: 3 Kasım 1921
Boy : 5' 8½" (1,74 m)
Favorilerime Ekle
Biyografi

Charles Dennis Buchinsky, bilinen adıyla Charles Bronson (1921-2003) Amerikalı aktör. Özellikle western ve aksiyon filmlerindeki unutulmaz performanslarıyla hatırlanmaktadır.

Bronson, 1921'de Walter ve Mary çiftinin 15 çocuğundan 11.si olarak Pennsylvania'nın Ehrenfeld kentinde doğdu. Hem anne hem de babası Litvanya kökenliydi. Hatta evlerinde sadece Litvanya dili ve Rusça konuşulduğu için, Bronson İngilizce'yi ancak gençlik yıllarında öğrenebildi. Fakir ailenin çocuğu olan Bronson, babasını genç yaşta kaybedince çok değişik işlerde çalışmak zorunda kaldı. Ayrıca 2. Dünya Savaşı'nda Amerikan Ordusu'nda görev yaptı. Savaşın ardından yine geçici işlerde çalışmaya başlayan aktör, bir tiyatro grubuna dahil olduktan sonra hayatı değişti. 1951'den itibaren figüran rollerinde beyazperdede boy gösterdi, ilk başrolünü 1958'deki Machine-Gun Kelly filminde aldı.

1960'da Yedi Samuray filminin Amerikan versiyonu olan Muhteşem Yedili filminde rol aldı. Bu yıllarda daha çok Western filmlerinde görev alan Bronson'ın en önemli yapımları 1967 yapımı The Dirty Dozen ve 1968 yapımı Sergio Leone filmi Bir Zamanlar Batı'da oldu. Bu dönemde daha çok Avrupa yapımlarında çalıştı. 1974'te Death Wish filminde başrolde oynadı ve bu filmde yarattığı Paul Kersey karakteri çok tutuldu. İlerleyen yıllarda serinin 4 filmi daha çekildi ve hepsinde Bronson oynadı. 1980'li yıllarda gişe başarısı düşük aksiyon filmlerinde oynaması nedeniyle yavaş yavaş gözden düştü, 1990'lı yılların sonlarına doğru Alzheimer gibi sağlık problemleri baş gösterdi. 1 Eylül 2003’de Los Angeles'ta zatürree teşhisiyle tedavi gördüğü klinikte hayatını kaybetti. Vermont'un West Windsor kentindeki Brownsville Mezarlığı'na gömüldü.

1949'da tiyatroya yeni başladığı yıllarda tanıştığı bir diğer aktör olan Harriet Tendler ile evlenen Bronson, 1965'te ayrıldı. Bu evlilikten iki çocuğu oldu. 1968'de bir diğer aktris Jill Ireland ile evlendi ve 1990'da Ireland'ın meme kanseri nedeniyle zamansız ölümüne dek evlilikleri sürdü. Bu evlilikten Zuleika adında bir kızları oldu, ayrıca Katrina ve Jason adlı çocukları evlat edindiler. Jason 1989'da 27 yaşındayken yüksek dozda uyuşturucu nedeniyle hayatını kaybetti. Charles Bronson son evliliğini 1998'de Kim Weeks ile gerçekleştirdi.

 

Tüm Yorumlar(0)

Güvenlik Kodu
Gönder